tr?id=1648678752043653&ev=PageView&noscript=1

Czym się różni owoc od warzywa?

Czasami intuicyjnie myślimy o owocach jako o słodkich roślinach jadalnych, które nadają się do przygotowywania ciast czy deserów, a o warzywach jako o roślinach, które można wykorzystywać do przyrządzania potraw o charakterze bardziej obiadowym. Zgodnie z taką intuicją warzywa i owoce klasyfikowane są także w sklepach czy w restauracjach. Jednak botanika – nauka o roślinach – nieco inaczej określa, co jest owocem, a co warzywem.

Warzywa i owoce – podział

W botanice podział jest jasny to, co powstaje z kwiatów i ma nasiona, jest owocem. Warzywami nazywa się natomiast wszystkie pozostałe części roślin korzenie, liście i łodygi. Tak więc zgodnie z tym podziałem owocami są na przykład ogórki i pomidory, mimo że na co dzień nie myślimy o nich jak o owocach, a w sklepach znajdziemy je nie obok bananów czy truskawek, tylko obok buraków czy ziemniaków.

Oto lista owoców, które bywają uznawane za warzywa (niektóre są mylone bardzo powszechnie, jak np. pomidor czy ogórek, innym, np. awokado czy dyni, zdarza się to rzadziej): pomidor, papryka czerwona, bakłażan, ogórek, dynia, cukinia, strąki grochu, awokado, dynia, dynia piżmowa, oliwki, bakłażan, groszek (tak więc zupa z groszkiem to zupa owocowa).

Mimo że rzadko zdarzają się pomyłki w odwrotną stronę (branie warzyw za owoce), nieco problemów może sprawić rabarbar. Jest słodko-kwaśny w smaku i używa się go do przygotowywania ciast, np. rabarbarowca, a jednak z botanicznego punktu widzenia to warzywo (łodyga).

Warzywa i owoce – podobieństwa

Niezależnie jednak od tego, jak sklasyfikujemy warzywa i owoce czy pod kątem ściśle botanicznym, czy kulinarnym oprócz ich różnic dostrzeżemy także, jak wiele je łączy. To najprawdopodobniej dlatego tak chętnie zalicza się jedne do drugich, a drugie do pierwszych. Tak warzywa, jak i owoce mają w sobie mnóstwo witamin i prozdrowotnych składników odżywczych, na przykład antyoksydantów. Dlatego niezależnie od tego, czy określamy coś jako owoc, czy jako warzywo, tak czy inaczej jest to warte zjedzenia. Znana jest zalecana dzienna dawka owoców/warzyw. To co najmniej 400 g jednych i drugich. Najlepiej rozkładać ją na pięć posiłków. Do porcji warzyw czy owoców zalicza się także szklanka soku, ponieważ przetwory, o ile są odpowiednio przygotowywane i nie zawierają np. zbyt dużo dodatkowego cukru, także przyczyniają się do poprawiania stanu organizmu.