tr?id=1648678752043653&ev=PageView&noscript=1

Właściwości owoców cytrusowych

Do cytrusów zaliczanych jest aż 50 różnych gatunków roślin, których ojczyzną są ciepłe kraje. W Polsce spożycie owoców cytrusowych z każdym rokiem wzrasta, ale nadal nie jest ono na tak wysokim poziomie, jakby oczekiwały tego osoby promujące zdrowy tryb życia, czy też dietetycy. Do najbardziej rozpowszechnionych w naszym kraju owoców cytrusowych zaliczyć można cytryny, pomarańcze oraz grapefruity. Zobaczmy zatem, dlaczego warto włączyć do naszej codziennej diety cytrusy?

Skąd bierzemy cytrusy?

W Polsce owoce cytrusowe muszą być importowane. Uprawiane są one aż w 64 krajach na świecie, z których liderem są Brazylia, Chiny, Stany Zjednoczone i Meksyk. Warto wiedzieć, że ponad połowę całości produkcji rocznej stanowią pomarańcze, na drugim miejscu mandarynki a później cytryny i limonki, jak również grapefruity.

W jaki sposób wykorzystywane są cytrusy?

Owoce cytrusowe spożywane są w postaci surowej lub po obróbce termicznej, ale również są cennym źródłem związków eterycznych wykorzystywanym w przemyśle perfumeryjnym, czy też fitoterapii do sporządzania różnego rodzaju mieszanek inhalacyjnych, czy masażu na bazie wybranego olejku eterycznego. Najczęściej używany jest olejek bergamotkowy, ze słodkich pomarańczy czy też limonkowy i mandarynkowy.

Właściwości owoców cytrusowych

Owoce cytrusowe to dobre źródło witamin i składników mineralnych. Zalicza się do nich  tiaminę, niacynę, kwas pantotenowy, pirydoksynę, kwas foliowy, ryboflawinę, potas, wapń, fosfor, magnez, miedź Zawierają sporo witaminy C, witamin z grupy B, folianów, ale także błonnika pokarmowego i flawonoidów. Zawartość witaminy C działa dobroczynnie na układ odpornościowy człowieka, wzmacnia nie tylko organizm, ale poprawia wchłanianie żelaza z diety. Dzięki alkalizującym właściwościom mają korzystny wpływ na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Regularnie spożywając cytrusy można obniżyć poziom cholesterolu LDL, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.