tr?id=1648678752043653&ev=PageView&noscript=1

Owoce w cukrzycy – co wolno a czego nie?

Cukrzyca jest bardzo niebezpieczną chorobą, niekiedy i śmiertelną. Nazywana jest niezakaźną epidemią, a objawia się zwiększonym poziomem cukru we krwi. Cukrzycę trzeba leczyć. Diabetycy muszą zwracać uwagę na dietę, bo niezwykle istotną sprawą jest prawidłowe odżywianie. Pacjenci z otyłością i nadwagą, dzięki diecie i kuracji, redukują masę ciała.

Posiłki muszą być odpowiednio dobrane, by diabetycy powrócili do codziennego życia, wykonywania dotychczasowych zajęć, bez ryzyka rozwoju powikłań, jakie towarzyszą cukrzycy, a także mogli się cieszyć tym co oferują warzywa i owoce. Cukrzyca jest niebezpieczną chorobą i prowadzi do uszkodzenia oraz zaburzeń czynności, a także niewydolności: nerek, serca, układu nerwowego, naczyniowego i narządu ruchu oraz innych narządów. Mamy cukrzycę typu I, która występuje tylko u dzieci oraz cukrzycę typu II, pojawiającą się w różnym wieku. Osoby chorujące na cukrzycę muszą codziennie sprawdzać poziom cukru, a jeśli jest już bardzo zaawansowana, skazani są na insulinę. Jeśli cukier jest podwyższony, nie mogą bagatelizować choroby. Dlatego, każda osoba, która zmaga się z cukrzycą, musi bezwzględnie przestrzegać prawidłowego żywienia. Wrogiem jest oczywiście cukier, który występuje w wielu produktach. zwracać uwagę na jedzenie. Dieta dla cukrzyków wymaga wprowadzenia ograniczeń.

Owoce w cukrzycy – co wolno a czego nie?

Dieta dla cukrzyków jest dość restrykcyjna. Przede wszystkim, wymaga dużego poświęcenia, co nie zawsze jest takie proste. Jeśli diabetycy pozwolą sobie słodkie co nieco, muszą się liczyć z tym, że wzrośnie im poziom cukru. Jest wiele sprzecznych informacji na temat spożywania owoców. Trudno sobie odmówić pysznych i soczystych owoców, szczególnie że lekarze zalecają jedzenie ich w dużych ilościach, bo owoce, to przecież witaminy i składniki mineralne. Przy cukrzycy należy sięgać po nie z umiarem. Wśród owoców bezpiecznych dla diabetyków są: cytryny, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, truskawki, poziomki, maliny, borówki, jagody, jeżyny, porzeczki, agrest, aronia, czereśnie, wiśnie, morele, brzoskwinie, nektarynki, jabłka, granaty, avokado, gruszki i śliwki. Owoce warto kupować u sprawdzonych dostawców, jakim jest np. Przedsiębiorstwo Zielex. Zarówno świeże, jak i mrożone owoce, powinny mieć niską zawartość węglowodanów. Owoce zalecane są, ze względu na ich niewielką kaloryczność i dużą zawartość błonnika. W diecie cukrzyka powinno być 20 g błonnika dziennie. Owoce należy spożywać z umiarem, ok. 200-300 g dziennie. Warto kmieć w kuchni wagę elektroniczną i po prostu, ważyć owoce.

Jakich owoców unikać przy cukrzycy?

Owoce zawierają fruktozę, która jest korzystna dla diabetyków. Niestety, są owoce, które powinni mocno ograniczać, ponieważ znacząco podnoszą poziomu cukru we krwi, jak np.: mocno dojrzałe banany, mango, ananasy, melony, arbuzy. Oczywiście cukrzycy, nie powinni przesadzać ze spożywaniem owoców, zawierających dużo cukru. Zawsze warto poradzić się lekarza w tej kwestii. Pacjenci z cukrzycą powinni spożywać owoce surowe, najlepiej ze skórką. Niewskazane natomiast są soki owocowe, koktajle i musy. Diabetycy powinni unikać dżemów, konfitur i innych przetworów owocowych, dostępnych w sklepach, ponieważ zawierają mało owoców, a bardzo dużo cukrów prostych. Warto zwracać uwagę na skład odżywczy produktów, a poszukiwać tych przetworów owocowych, które w swoim składzie, nie zawierają cukru, jak i słodzonych słodzikami, czyli zamiennikami cukru. Należy dokładnie czytać etykiety. Warto w sezonie, przygotowywać swoje przetwory owocowe. Konfitury własnej produkcji są najpewniejsze. Można kupić na targowisku lub w Przedsiębiorstwie Zielex Mariusz wszystkie polskie owoce, które będą bezpieczne dla organizmu i nie spowodują podwyższenia cukru we krwi.