Dlaczego przy krojeniu cebuli łzawią oczy?

Niepozorne warzywo, jakim jest cebula to źródło witamin B, C, A, a także tych z grupy B. Należy wspomnieć o kwasie foliowym i wapniu. Cebula obniża poziom insuliny we krwi, a także jej ciśnienie. Jest również świetnym antyoksydantem. Ponadto to warzywo podkreśla smak wielu potraw. Minus cebuli stanowi fakt, że podczas jej krojenia oczy zaczynają łzawić i szczypać, co nie jest komfortowe. Dlaczego tak się dzieje?

Krojenie cebuli a łzawienie oczu

Jaka jest tajemnica płakania podczas krojenia cebuli? Podczas jej krojenia dochodzi do uszkodzenia komórek, które zaczynają wytwarzać substancje, a te z kolei wchodzą ze sobą w reakcje. W wyniku połączenia różnych związków powstaje gaz zawierający siarkę. Kiedy ten spotyka na swojej drodze ciecz, zamienia się w kwas siarkowy. Oczy próbują się bronić przed drażniącą substancją, dlatego zaczynają produkować łzy.

Należy jednak dodać, że krojenie cebuli nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Nie zmienia to jednak tego, że warto kupować świeże owoce i warzywa. W Łodzi są one dostępne w hurtowni Zielex. Warto zauważyć, że to jak bardzo cebula „szczypie w oczy” zależy też od jej odmiany, a także tego, jak bardzo jest dojrzała.

Jak nie płakać przy krojeniu cebuli?

Czy produkcję łez podczas krojenia cebuli można ograniczyć? Okazuje się, że tak. Jednym ze sposobów jest nieoddychanie nosem, a przez usta podczas tej czynności. Najbardziej sprawdza się krojenie warzywa w wodzie. Warto też przed przystąpieniem do tej czynności umieścić cebulę w zimnej wodzie. Te rozwiązania sprawiają, że tworzy się mniej drażniącego kwasu siarkowego. Jednak pomimo łzawienia oczu, warto pamiętać o właściwościach oraz walorach smakowych cebuli i nie wykluczać jej ze swojej codziennej diety.